Stolarz to osoba wykonująca przedmioty z drewna – rzemieślnik. W Polsce pierwszy stolarski cech został założony w 1489 roku w Krakowie, natomiast pierwsza szkoła meblarska została założona w 1750 roku. Zawód ten wymaga nie tylko użycia siły fizycznej, ale przede wszystkim ogromnej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, musi wiedzieć, z jakiego drewna może wykonać konkretny przedmiot, który rodzaj będzie bardziej odporny a który mniej.

Dzisiaj zawód ten nie jest w ogóle popularny, większość ludzi wybiera się do olbrzymich sklepów, w których mają gotowe meble sztampowe z reklamowych broszur większość z nich wykonana jest z płyt wiórowych, które niestety nie mają nic wspólnego z drewnianymi meblami. Co za tym idzie? Meble, które kupujemy nie są tak długowieczne jak te wykonane z drewna, ich stabilność również pozostawia wiele do życzenia, ponieważ większość jest do samodzielnego montażu gdzie wiadomo, że muszą być to części nieskomplikowane, aby każdy mógł sobie z nimi poradzić. Można jeszcze spotkać zwolenników wykonanych na zamówienie mebli niestety to z kolei wiąże się z wysoką ceną, z drugiej strony, jeśli możemy kupić coś, co będzie spełniało nasze oczekiwania wizualne a dodatkowo będzie bardzo dobrej, jakości to na pewno to się opłaca.

Nadal możemy spotkać Izby Rzemieślnicze to właśnie w takich instytucjach spotykają się różni fachowcy między innymi zapomniani stolarze. Izby prowadzą działalność edukacyjną, przeprowadzają egzaminy, ale przede wszystkim działają na rzecz ochrony interesów rzemieślników..