Piła to narzędzie, które służy do przecinania twardych elementów takich jak drewno, metal czy kamień. Może używane za pomocą siły mięśni lub też zasilane prądem elektrycznym. Piła zbudowana jest z metalowej części z charakterystycznymi ząbkami, mniejszymi lub większymi jest bardzo ostra.

Piły to bardzo niebezpieczne narzędzia należy ich używać z wyjątkową ostrożnością, ponieważ można zrobić sobie ogromną krzywdę, kiedy na przykład ostrze ulegnie złamaniu. Ostrze piły jest długie i dość elastyczne, przez co staje się jeszcze bardziej niebezpieczne w przypadku złego użytkowania. Piły możemy podzielić na kilka grup: piły ramowe w tym ramówkę, krawężnicę, czopnicę, odsadnicę, krzywicę.

Piły jednouchwytowe: płatnica, grzbietnica, otwornica, pasownica i w końcu piły poprzeczne do drewna oraz prętów. Skąd tyle rodzajów pił, czym one się od siebie różnią? Każdy rodzaj piły zbudowany jest w podobny sposób, każdy na swój sposób stwarza niebezpieczeństwo, jeśli jest nieodpowiednio używany. Różnią się od siebie przede wszystkim ostrzem a co za tym idzie przeznaczeniem.

Część z nich jest dedykowana elementom, przy których nie liczyć się wyjątkowa precyzja a część przeznaczona jest na przykład do artystycznych wyrzynań. Piła to nie jest narzędzie, które każdy posiada w wielu sklepach, kiedy kupujemy elementy do budowy czy remontu drewniane lub wykonane z innego surowca, które wymagają docięcia możemy poprosić o taką usługę wówczas nie musimy samodzielnie operować piłą. Osoby, które zajmują się tym, na co dzień z pewnością zrobią to dużo szybciej, dużo bezpieczniej i precyzyjniej.

.