Nożyce ręczne to narzędzie służące cięciu blachy. Możemy wyróżnić kilka rodzajów nożyc: proste, do cięcia przelotowego, łukowe, do otworów, drążkowe ze szpicem.

Co odróżnia te wszystkie nożyce od siebie? Różnią się przeznaczeniem a w związku z tym budową. Nożyce tną blachy o niewielkich grubościach maksymalnie do 2,5 mm, ale to jest również uzależnione od tego, jaka jest twardość blachy.

Nożyce ręczne swoim wyglądem do złudzenia przypominają kombinerki, ale oczywiście służą, do całkowicie innych czynności. Wiele osób na pewno się zastanawia czy takie przedmioty jeszcze są używane a jeśli tak to gdzie i przez kogo.

A i owszem są używane przez stolarzy, ślusarzy w brew pozorom takie zawody jeszcze całkowicie nie zaniknęły, chociaż powoli staję się niemodne i zapomniane. Rzemiosło to obraz historii i kultury każdego państwa być może nikt nie mówi o Polakach, jako o symbolu stolarstwa, ale my dobrze wiemy o tym, że takie umiejętności towarzyszą nam od setek lat.

Chociaż to coraz rzadziej spotykane to jeszcze dwa, ale nawet jedno pokolenie wcześniej ludzie urządzali swoje mieszkania i domu własnoręcznie, nieznany był zawód dekoratora, architekta wnętrz, ludzie samo swoją ciężką pracą dorabiali się stołów, krzeseł i wszystkich innych przedmiotów. Dziś sprawa ma się dużo łatwiej sklepy oferują nam asortyment do całego domu czy mieszkania wielu z nas nie posiada nawet podstawowych narzędzi jak kombinerki, piła czy młotek za to więcej posiada wkrętarkę albo dostęp do Internetu gdzie można szybko znaleźć fachowca.

.