Narzędzia stolarskie to bardzo szeroka gama narzędzi do trasowania, wyznaczania kątów i łuków, do przerzynania, dłutowania, obcęgi, młotek, siekiera, topory, prasy, śruby i wiele, wiele innych. Większość z tych narzędzi jest wykonanych z metalu wszystko po to, by były odporne na uderzenia i inne czynniki chociażby temperatury, które mogłyby zniszczyć je gdyby były wykonane z tworzywa sztucznego lub innego o małej odporności.

Każde narzędzie stolarskie ma swoje przeznaczenie, część dedykowana jest pomiarom i obliczeniom, do przytrzymania przedmiotu a część do fizycznej obróbki. Dziś niewiele osób ma do czynienia z takimi narzędziami w zasadzie myśląc, że jest to historia i wszystkie zostały zastąpione ogromnymi maszynami, laserami a jednak tak nie jest większość nadal ma swoje zastosowanie w stolarstwie czy meblarstwie.

W Polsce rzemiosło stolarstwa od lat jest na bardzo wysokim poziomie, posiadamy wielu specjalistów, którzy opanowali tę sztukę do perfekcji, sztukę w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ część narzędzi stolarskich z połączeniem fachowej ich obsługi dają bardzo zbliżony efekt do tego, co w dzisiejszych czasach można osiągnąć na przykład poprzez skrawanie i wycinanie laserem. Ale to właśnie przez takie urządzenia praca ludzka i narzędzia zostają zastąpione przede wszystkim, dlatego, że produkcje na wielką skalę nie kierują się dokładnością a raczej ilością, czyli masową produkcją na szczęście jest jeszcze trochę zwolenników ludzkiej pracy i jednocześnie hobbystów, którzy chcą ją wykonywać.

.