Spawanie jest to proces łączenia dwóch elementów, jest to proces fizyczny, który polega na stopieniu elementów i połączeniu ze sobą. Mamy różne rodzaje spawania: spawanie elektrodami, łukiem krytym, elektro gazowe, laserowe, hybrydowe, żużlowe, plazmowe.

Teoretycznie można spawać każdy materiał w praktyce jest nieco inaczej, ponieważ podczas tego procederu wytwarzane jest ciepło, które może stopić surowiec, który nie jest odporny. Spawacz to bardzo przydatny zawód, ponieważ jest niezbędny w wielu dziedzinach, mimo iż najczęściej kojarzony jest z hydrauliką, w której musi połączyć rury czy inne wymieniane elementy niemniej nie jest ich znacznie więcej.

Spawacz musi mieć odpowiednie miejsce pracy, niedopuszczalne jest, aby pracował w takich warunkach, które sprzyjają niebezpieczeństwu, co prawda iskry nie lecą na kilkanaście metrów i zwykle „w drodze” zdążają już ostygnąć, ale bliskie sąsiedztwo detergentów łatwopalnych może doprowadzić do tragedii. Spawacz poza przestrzenią do pracy powinien mieć odpowiedni strój, czyli rękawice, maskę, odpowiednie buty i kombinezon.

Często praktykowane jest spawania w zwykłych ubraniach i innych ważnych elementów, ponieważ ma to trwać tylko chwilę, nic bardziej mylnego nawet w kilka sekund można się poparzyć już nie mówiąc o negatywnych skutkach dla oczu dla tych nieposiadających maski. Spawanie jest istotą również w wyrobach artystycznych, oczywiście mowa tutaj o dużych przedmiotach, ponieważ te mniejsze łączone są za pomocą lutownicy.

Zawodu spawacza można się nauczyć w szkołach zawodowych..