Ciesielstwo bardzo często kojarzone i mylone jest ze stolarstwem te dwa zawody są połączone materiałem, z jakim pracują, czyli drewnem, aczkolwiek cieśla w przeciwieństwie do stolarza wykonuje tylko konstrukcje bardzo często są to olbrzymie konstrukcje na przykład dachów – więźby dachowej.

Ciesielstwo należy do rzemiosła, które na przestrzeni lat bardzo się zmienia, unowocześnia oczywiście są tego plusy takie, że praca jest łatwiejsza, szybsza, nie wymaga użycia takiej siły fizycznej jak kiedyś.

Z drugiej zaś strony takie zawody właśnie ulegają pewnym zakrzywieniom z perspektywy młodych ludzi wydaje im się, że to czasy prehistoryczne, że takie zawody nie istnieją, co gorsze coraz mniej ludzi jest zainteresowanych taką pracą i edukacją w tym kierunku a wykształceni wyjeżdżają za granicę kraju.

Aby takie zawody nie przeszły całkowicie do historii starają się Izby Rzemieślnicze dające możliwości podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych, które zakończone są egzaminem, dodatkowo starają się reprezentować rzemieślników w pewien sposób zapewniając im pracę.

Dodatkowo coraz częściej szkoły zawodowe, w których kiedyś można było zdobyć taki zawód starają się zachęcić uczniów by wybrali właśnie taką a nie inną szkołę i taki a nie inny zawód.

Mimo nowoczesnych technologii i technice te zawody są niezwykle ważne i potrzebne są pewne rzeczy, których nawet najlepsze komputery czy maszyny nie są w stanie zrobić, a nawet jeśli, to są na tyle kosztowne, że mogą sobie na nie pozwolić ogromne przedsiębiorstwa.

.