Bezpieczeństwo i higiena pracy, co dokładnie oznacza ten termin? Oznacza zasady, jakimi powinni się kierować wszyscy pracownicy i pracodawcy w zależności od miejsca i rodzaju pracy.

Każdy zawód i każde miejsce pracy charakteryzuje się innymi czynnikami jedni poprzez pracę siedzącą przy komputerze obciążają swój wzrok i powinni dbać o niego szczególnie, dodatkowo zastosować się do przepisów i egzekwować, aby ich stanowisko pracy odpowiadało normom inni natomiast w pracy używają narzędzi czy maszyn, które używane w sposób, jaki nie powinny być używane mogą wyrządzić krzywdę.

Właśnie, dlatego na straży przestrzegania tych wszystkich zasad są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, takie szkolenie powinien przejść każdy nowy pracowników dodatkowo raz do roku takie szkolenia powinny być uzupełniane i jest to zasadnie pracodawcy.

Jasnym jest, że użytkowanie jakichkolwiek narzędzi czy maszyn jest dużo bardziej ryzykowne niż praca bez ich użycia.

Niestety mimo tej powszechnej wiedzy nadal zdarzają się pracodawcy, dla których bezpieczeństwo pracowników nie jest najważniejszym albo jednym z najważniejszych warunków, jakie muszą spełniać i właśnie przez to dochodzi do wypadków, poszkodowany pracownik próbuje wówczas wywalczyć odszkodowanie a pracodawca uniknąć jego wypłacania usiłując udowodnić, że wszystko było w należytym porządku.

W takich przypadkach najczęściej obwiniani są pracodawcy, bo tak jak właściciel samochodu odpowiedzialny jest za jego ubezpieczenie tak i odpowiedzialny jest za przeszkolenie swojego pracownika.

.